Відомості про район
Райдержадміністрація
Прес-центр
РДА і громадськість
Районна рада
Місцеві ради
264002
 
    Мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Утримання дитини, надання їй матеріальної допомоги є природним обов’язком батьків, що виникає у них з часу народження дитини та існує до досягнення нею повноліття, а у разі непрацездатності дитини, а також продовження останньою навчання зберігається за батьками і після досягнення сином чи донькою 18 років.
Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
За домовленістю між батьками той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
Законодавством України передбачена можливість врегулювання аліментних зобов’язань між батьками без звернення до суду шляхом укладання договору про сплату аліментів на дитину. Так, батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені законодавством. Такий договір укладається у письмовій формі та нотаріально посвідчується.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
При визначенні розміру аліментів суд враховує:
 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
 • наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
 • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 • інші обставини, що мають істотне значення.
Разом з тим, чинним законодавством України передбачена можливість зміни розміру аліментів:
 • в добровільному порядку(аліментів, встановлених за домовленістю між батьками в нотаріально посвідченому договорі).
 • в судовому порядку(аліментів, встановлених рішенням суду або за домовленістю між батьками в нотаріально посвідченому договорі).
В першому випадкузміни до нотаріально посвідченого договору оформляються письмово шляхом укладення окремого договору, який підписується сторонами та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
Що стосується другого випадку, то розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі:
 • зміни матеріального або сімейного стану;
 • погіршення або поліпшення здоров’я когось із них;
 • в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.
Позовна заява про зміну розміру аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.
До позовної заяви необхідно додати докази, що підтверджують факт зміни матеріального стану (наприклад, довідки про доходи батьків, кредитні договори, будь-які інші документи, які можуть бути підтвердженням погіршення або покращення матеріального становища);зміни сімейного стану (наприклад, укладення шлюбу, народження дітей у платника аліментів); погіршення або поліпшення здоров’я (наприклад, медичні довідки, висновки лікарів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо необхідності лікування).
Разом з тим, необхідно врахувати, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У новому розмірі аліменти на утримання дитини сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
У разі виникнення проблемних питань правового характеру Ви можете звернутись за отриманням юридичної консультації до Старовижівського бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Стара Вижівка, вул. Незалежності, 52.
 
Начальник відділу
«Старовижівське бюро правової допомоги»
Ковельського місцевого центру з надання БВПД                                                                    Сверба Ю.І.
Збройні Сили України
Центр надання адміністративних послуг
Старовижівщина туристична
Підрозділи органів влади
Державні ресурси:
Вхід на сайт