Відомості про район
Райдержадміністрація
Прес-центр
РДА і громадськість
Районна рада
Місцеві ради

20100326

 

28 вересня набув чинності новий закон "Про освіту". Що зміниться для дітей, батьків, вчителів? На найбільш актуальні питання освітньої реформи дала відповіді начальник відділу ос­віти, молоді і спорту районної державної адміністрації Валентина Яриніч.

 

 

З НАСТУПНОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ — ДВАНАДЦЯТИРІЧНЕ НАВЧАННЯ

Цей закон передбачає суттєві новації в системі освіти, — зазначила Валентина Панасівна. — Він дає початок реформі середньої школи, навчальні заклади отримають більше автономії, а батьки — важелі контролю. Передусім він відкриває шлях до впровадження реформи "Нова українська школа", яку розробила команда міністра освіти України Лілії Гриневич. Ним вводиться поняття "освітня послуга", а за видами освіта поділятиметься на формальну, неформальну та інформальну.

Яким чином здобуватиметься дошкільна освіта?

Новим законом передбачено, що лише діти старшого дошкільного віку (тобто з 5 років) обов'язково охоплюються нею відповідно до визначеного державного стандарту, так званого базового компоненту.

У скільки років діти йтимуть до школи?

Згідно зі статтею 12 цього документа, початкова освіта здобувається, як правило, з шести. Діти, яким на початок навчального року виповнилося сім років, повинні піти до першого класу. Особам з особливими освітніми потребами дозволяється розпочинати навчання з іншого віку, а тривалість отримання ними початкової та базової середньої освіти може бути подовжена з доповненням освітньої програми корекційно-розвитковим складником.

Як відомо, запроваджується 12-річне навчання…

Це відбудеться з 2018 року. Для тих, хто вже навчається, тривалість не зміниться і становить 11 років. Законом визначено такі рівні повної загальної середньої освіти: початкова — чотири (1-4 клас), базова середня — п'ять (5-9 клас), профільна середня — три роки (10-12 клас).

Початкова школа у сільській місцевості може мати найрізноманітніші форми: один чи кілька класів з учнями одного чи різного віку, з одним або кількома вчителями. Закон також дозволяє роботу її в будь-якій іншій формі, яка буде найбільш зручною та доцільною для забезпечення отримання дітьми освіти відповідно до стандарту початкової освіти.

Починаючи з 5 класу діти вчитимуться в гімназіях, а після закінчення 9-го — у ліцеях (закладах старшої або профільної школи) або ж здобуватимуть професійну освіту.

Ліцеї матимуть академічне або професійне спрямування, або ж в одному будуть класи різних напрямків. У перших з названих учні зможуть глибоко підготуватися до вищої освіти, у других — здобуватимуть середню і, водночас, першу професію. Навчання в них триватиме три роки замість нинішніх двох. Додатковий рік зніме проблему катастрофічної нестачі часу й перевантаження старшокласників у нинішній старшій школі. Кожен ліцей буде окремою юридичною особою і, як правило, знаходитиметься в іншому приміщенні. Вони задумані не просто як старші класи звичайної школи, а як самостійні заклади. Причому досить великі, де в паралелі нараховуватиметься принаймні по 4-5 класів, кожен зі своєю спеціалізацією. А отже, їх буде значно менше, ніж нинішніх 11-річних шкіл. Відповідно і перехід до таких ліцеїв відбуватиметься поступово — випускники 9 класів складатимуть ЗНО і за їх підсумками вступатимуть до них на конкурсних засадах.

До речі, здобуття профільної середньої освіти за будь-яким спрямуванням не обмежує право особи на освіту інших рівнів. Тобто, якщо дитина обрала професійну профільну школу, а потім вирішила вступати до ВНЗ, вона цілком зможе це зробити.

Складати іспити потрібно буде й після четвертого класу?

Результати навчання на кожному рівні повної загальної середньої освіти (тобто після 4, 9 і 12 класу) оцінюватиметься шляхом державної підсумкової атестації, яка може бути в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання. ДПА по завершенню навчання в початкових класах відбуватиметься лише з метою моніторингу якості освітньої діяльності.

ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ — ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

На якій мові може здійснюватися навчання?

Мовою освітнього процесу є державна. При цьому зазначається, що відповідно до програми допускається викладання одної або декількох дисциплін двома чи більше мовами, зокрема англійською та іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Їх нараховується двадцять чотири. Російської серед них, звичайно, немає.

Якою ж, відповідно до норм, буде наповнюваність класів?

Вона не повинна перевищувати 30 учнів, а у сільських школах — становити менше 5 осіб (при меншій кількості заняття проводяться за індивідуальною або іншими формами навчання).

Як вчитимуться діти з особливими освітніми потребами?

Законом впроваджується інклюзивна освіта. У разі потреби утворюватимуться інклюзивні або спеціальні групи і класи. Щоб допомогти таким учням, до штату закладу освіти вводитиметься посада асистента вчителя. Навчання здійснюватиметься за індивідуальною програмою розвитку з урахуванням їхніх потреб і можливостей. До речі, у цьому році вже введено посаду асистента вчителя в опорному закладі "ЗОШ І-ІІІ ст.
с. Смідин".

Яким чином буде організовано навчальний процес у селі?

Закон передбачає створення освітнього округу та опорного закладу освіти. При цьому учні, які проживають у сільській місцевості і потребують підвезення до школи і у зворотному напрямку, забезпечуються ним за кошти місцевих бюджетів. Функціонуватимуть філії опорного закладу, які не є окремими юридичними особами. У них здобуватиметься не лише початкова, але й базова середня освіта (до 9 класу включно). При цьому, якщо в селі мало дітей певного віку, у початковій школі дозволяється створювати різновікові класи.

У ПЕДПРАЦІВНИКІВ ЗРОСТУТЬ ЗАРПЛАТИ

Новий закон покликаний підвищити престижність праці вчителів, а також передбачає суттєве зростання заробітної плати…

І не тільки шкільним вчителям, а й вихователям та їх асистентам у дитсадках, керівникам гуртків, практичним психологам у закладах освіти тощо. Проте це відбудеться поступово. Частина 2 статті 61 говорить, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, а кожної наступної — підвищується не менше, ніж на 10 відсотків. Тобто для фахівця вищої категорії він має бути, як мінімум, на 30 відсотків більшим.

На сьогодні розмір мінімальної заробітної плати — 3200 грн. Тому, якби цей пункт починав діяти зараз, мінімальний посадовий оклад педагогічного працівника становив би 9600 грн. Але оскільки Держбюджет не впорається з таким навантаженням одразу, зарплата зростатиме поступово з 1 січня 2018 року до 2023 року. До того ж визначені щомісячні надбавки за вислугу: понад 3 роки — 10 відсотків посадового окладу, понад 10 років — 20, понад 20 років — 30. Законом передбачені доплати за наукові ступені та вчені звання. Заклади освіти також мають право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати надбавки, премії та інші види заохочень. Крім того, 1 січня 2019 року набуде чинності частина 5 статті 61, що передбачає 20 відсотків доплати педагогічним працівникам, які пройшли добровільну сертифікацію.

Сертифікація — це зовнішнє оцінювання профе­сійних компетентностей педагогічного працівника (у тому числі з педагогіки та психології, практичних вмінь застосування сучасних методів і технологій навчання), що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи. Вона відбувається на добровільних засадах виключно за ініціативи вчителя. Строк дії сертифіката — 3 роки.

Чи замінить сертифікація атестацію?

У законі визначено, що успішне складання сертифікації зараховується як атестація. Однак це не одне й те ж саме. Атестацію, як і раніше, поки що зобов'язані проходити всі педагогічні працівники мінімум раз на 5 років. За її результатами визначається відповідність педагога займаній посаді, присвоюються кваліфікаційні категорії й педагогічні звання.

При цьому рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення з роботи. Отож вимоги для сертифікації значно вищі, ніж для атестації.

Чи матимуть вчителі пільги?

Вони майже всі збереглися, а також додалися нові. Зокрема, тепер педпрацівник має право раз на 10 років взяти творчу відпустку строком до одного року. Цей час йому зараховується у стаж роботи. Як і раніше, педагоги можуть розраховувати на забезпечення житлом у першочерговому порядку, пільгові кредити для індивідуального і кооперативного будівництва, подовжену оплачувану відпустку та інші.

Вчителі, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонери, які раніше працювали ними в таких населених пунктах і проживають у них, мають право на безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм, яке з'являється за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабміном.

ДИРЕКТОРИ ОБИРАТИМУТЬСЯ НА КОНКУРСНІЙ ОСНОВІ

Керівник державного, комунального закладів загальної середньої освіти призначатиметься на посаду за результатами конкурсного відбору строком на 6 років (на 2 роки — особи, які призначаються вперше). До складу конкурсної комісії входитимуть представники засновника, трудового колективу, громадських об'єднань батьків учнів та керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у її роботі можуть залучатися з правом дорадчого голосу представники громадських об'­єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти.

Названу посаду може обіймати особа, яка є громадянином України, має вищу освіту ступеня не нижче магістра та стаж педагогічної роботи не менше трьох років, а також організаторські здібності, фізичний і психічний стан якої не перешкоджає виконанню професійних обов'язків. Керівником відповідного закладу дозволяється бути не більше, ніж два строки підряд. Після закінчення цього терміну директор має право брати участь у конкурсі на заміщення такої ж вакансії в іншому закладі або продовжити роботу в тому самому на іншій посаді.

Чи зможе школа сама визначати, коли вводити канікули?

Так, відтепер заклади самі встановлюватимуть структуру навчального року (за чвертями, півріччями, семестрами), тривалість тижня, дня, занять, відпочинку між ними тощо, в межах часу, передбаченого програмою. У законі підкреслюється, що організація освітнього процесу не повинна призводити до перевантаження учнів. Разом з тим, чітко визначається тривалість уроків: у перших класах — 35, у других-четвертих — 40, у п'ятих-одинадцятих — 45 хвилин.

Отже, якщо коротко підсумувати, для вчителів та інших педагогічних працівників прийнятий документ передбачає суттєве підвищення заробітної плати, стимули до професійного зростання через проведення сертифікації, свободу у виборі форм і методів викладання, а також способів підвищення кваліфікації, участь в управлінні навчальним закладом. З іншого боку, зростає й відповідальність педагога, якого тепер простіше звільнити з посади за рішенням керівника закладу.

Відділ освіти, молоді і спорту райдержадміністрації

Збройні Сили України
Центр надання адміністративних послуг
Старовижівщина туристична
Підрозділи органів влади
Державні ресурси:
Вхід на сайт