Відомості про район
Райдержадміністрація
Прес-центр
РДА і громадськість
Районна рада
Місцеві ради
kartoplya
 
Фітофтороз картоплі відомий понад століття. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру.

Захворювання викликає гриб фітофтора інфестанс. Мутації, що відбулись останніми роками в біології гриба, призвели до підвищення його екологічної пластичності, адаптивності і агресивних властивостей, з’явились нові раси, представлені більш високою генетичною різноманітністю. Тому першочергове завдання аграрія і господаря – вчасно виявити збудника хвороби та зашкодити його розвитку і поширенню.

Фітофтоз на картоплі: симптоми

Спори гриба зимують у землі, на рослинних рештках, бульбах. Розносяться вітром, дощем, комахами. Проте, щоб хвороба почала розвиватись і поширюватись, потрібні певні умови. Так, фітофтороз картоплі активізується у вологу погоду. Якщо зараження вже відбулось, із підвищенням температури зростає й швидкість зараження. Наприклад, за 10° С вистачить трьох годин, а за 20-25° С – півтори.

 • Визначити фітофтороз картоплі можна за розпливчастими бурими плямами, які швидко розростаються на стеблах і листках.
 • Уражене листя в’яне, чорніє й засихає, а у вологу погоду гниє.
 • Також після дощів можна помітити на нижньому боці листка білуватий наліт, який не утворюється в суху погоду. Бадилля хворих кущів в’яне і поступово гине.
 • На бульбах виникають чіткі бурі втиснуті плями, а на розрізі картоплини помітне таке саме побуріння.

Фітофтороз картоплі завдає неабиякої шкоди. В період бульбоутворення листя перестає нормально фотосинтезувати, не встигаючи доставляти рослині необхідні поживні речовини. Як наслідок, бульби погано ростуть, дрібнішають. Через все це врожай отримуємо недостатнім ще й з ознаками зараження.

Фітофтора на картоплі – збудник, який любить високу вологість і тепло. Уражує зазвичай дорослі рослини. У яку погоду чекати фітофтори? Дощі, теплі ночі, туман і рясні роси – ось умови, коли городнику треба бути дуже уважним, щоб вчасно вжити необхідних заходів.

У червні листя в рядах змикається, що погіршує вентиляцію. Ось на цьому етапі і розпочинається стрімкий розвиток фітофторозу картоплі. За сприятливих умов спори гриба здатні визріти за 4 дні. А за два тижні за таких умов збудник фітофторозу може поширитись на весь масив картоплі.

Фітофтороз картоплі: профілактика

Із року в рік фітофтороз картоплі – це вагома перешкода для картоплярів, які бажають отримати високий врожай. Перш за все, необхідно створити несприятливі умови для розвитку збудника хвороби й проводити профілактичне оздоровлення ділянки:

 • вирощуйте стійкі до хвороби сорти картоплі;
 • забезпечте рослину здоровим і родючим ґрунтом;
 • застосовуйте професійні препарати від гриба.
 • Засійте поля сидератами, корені яких виділяють речовини, що пригнічують активність спор. Восени після переорювання або навесні за місяць до посадки картоплі посійте люпин, гірчицю, овес або готову суміш різних рослин-сидератів.
 • Дотримуйтеся сівозміни: не садіть культуру на одному і тому самому місці та після інших пасльонових (помідорів, перцю, баклажанів).
 • При підготовці ґрунту до посадки внесіть комплексні фосфорно-калійні добрива (наприклад, нітроамофоску), які підвищують стійкість культур до хвороб.
 • За можливості не садіть бульбу в глинистий ґрунт (суглинок), який добре утримує вологу. Покращуйте структуру грунту за допомогою сидератів.
 • Уникайте надлишкового удобрення та підживлення картоплі азотом.
 • Час від часу обпилюйте попелом листя та ґрунт на картопляних полях – це хороша профілактика від гриба.

Народні методи боротьби з фітофторозом картоплі

Профілактика зменшує ризик появи захворювання, але якщо фітофтороз картоплі вже проявився і поля вражені ‒ без лікування не обійтися. Оптимальний час для обробки – фаза змикання рядів (до цвітіння). Для боротьби з фітофторозом картоплі використовують давно відомі засоби:

 • 1% бордоська рідина (100 г мідного купоросу , 100 г негашеного вапна на 10 л води) ‒ тричі через кожні 7-10 днів;
 • сироватка з йодом (1 л сироватки + 9 л води + 3 краплі йоду) ‒ раз на три дні;
 • дріжджі для підвищення імунітету рослин (100 г дріжджів на 10 л води) ‒ раз на тиждень;
 • настій попелу (250 г або 5 л попелу на 10л води + 50 г господарського мила) ‒ раз на три дні;
 • настій часнику (200 г зубців, стрілок, листя на 10 л води + марганцівка на кінчику ножа) ‒ раз на три дні.

Фунгіциди для боротьби з фітофторозом картоплі

Якщо фітофтороз картоплі поширився і ваші рослини сильно уражені, краще скористатись спеціальними препаратами.

 • Про захист варто потурбуватись ще до посадки бульб у ґрунт. Наприклад, обробіть їх комбінованим засобом від хвороб та шкідників).
 • Щоб фітофтороз картоплі не мав жодного шансу на подальше поширення, обробіть рослини у період бутонізації, цвітіння та під кінець вегетації фунгіцидами згідно Переліку пестицидів, дозволених до використання в Україні. Економно поєднувати обробку від фітофторозу картоплі і колорадського жука (крім бакових сумішей з лужною реакцією).

Фітофтороз картоплі не такий страшний, якщо ви дотримуєтесь агротехніки вирощування культури й озброєні знаннями про те, як його виявити і запобігти подальшому розвитку і поширенню. Вчасна профілактична обробка виправдає себе щедрими врожаями. Адже завжди краще попередити, ніж усунути наслідки враження картоплі фітофторозом.

 

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області

Збройні Сили України
Центр надання адміністративних послуг
Старовижівщина туристична
Підрозділи органів влади
Державні ресурси:
Вхід на сайт