20211012182655.JPG, фото
12 жовтня 2021 року
останні оновлення: 12 жовтня 2021 року

Історична година „Конституція 3 травня – основа польської демократії” в Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки

3 травня 2021 року польський народ та прихильники польської держави у всіх землях та на всіх континентах відзначили 230-у річницю з дня проголошення першої Конституції країни.

З цієї нагоди у Варшаві травневого врочистого дня відбулося святкове богослужіння за участю перших осіб держави та численних гостей із сусідніх держав. Україна була представлена главою держави Володимиром Зеленським. Як наголосив у своєму телевідеозверненні президент Польщі Анжей Дуда, 230-у річницю польський народ відзначив у тіні світової пандемії коронавірусу. У цей складний час усі потребують порядку і єдності, який і гарантує Конституція країни. Президент РП зазначив, що для подолання негативних наслідків коронавірусу всі громадяни мають діяти разом, бути єдиними та співпрацювати.

Через карантинні обмеження Товариство польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку могло зібратися для відзначення 230-их роковин Конституції лише 10 жовтня. Саме в цей день представники польського осередку разом із Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки провели історичну годину.

Модератор заходу – провідний бібліотекар Марія Лавренюк акцентувала на тому, що конституція 3 травня – перша ухвалена польська Конституція. Після розподілу Речі Посполитої у 1772 році настав час реформ, які б удосконалили систему державного управління, зробили її ефективнішою. Ухвалена конституція офіційно мала назву „Ustawa rzadowa”. Вона мала стосунок до України, адже в її написанні й ухваленні брали участь вихідці з українських земель, до яких належав і король Станіслав Август Понятовський, що походив із українських етнічних теренів, а також Гуго Коллонтай, один із найбільш польських мислителів епохи Просвітництва, який народився в містечку Великі Дедеркали на Кременеччині. Причетним до появи Конституції 3 травня був Юліан Урсин Нємцевич – політик, письменник, що вийшов із полонізованої шляхетської родини в українському селі Скоки поблизу Бреста.

Польський народ має право пишатися своїми славними конституційними традиціями. Демократичні цінності – ознака історії Польщі. Це підкреслила у своєму виступі голова Товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська. Дві патріотичні пісні з свого репертуару подарували учасники заходу представники хорового колективу товариства „Волинська пані” (керівник – Алла Гас).