07 грудня 2020 року
останні оновлення: 14 грудня 2020 року

листопад

Щомісячна аналітична довідка

про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за листопад 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

У листопад суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Протягом місяця представники влади проводили наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку області, зокрема: будівництва та реконструкції амбулаторій загальної практики сімейної медицини; реалізації в області національного проєкту «Велике будівництво»; виконання ремонтно-будівельних робіт на автомобільних дорогах загального користування державного і місцевого значення. Особливу увагу у звітному періоді керівництво області приділяло впровадженню в закладах освіти протиепідемічних правил та запобіганню поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 в умовах підвищеного ризику через настання нового навчального року.

19 листопада голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко перебуваючи у м.Нововолинськ з робочою поїздкою вручив три державні відзнаки, а саме почесні звання, присвоєні Указом Президента України, зокрема, почесне звання «заслужений донор України» та «Заслужений шахтар України».

19 листопада голова обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко взяв участь у заходах щодо вручення ключів від 30 службових автомобілів, які придбані за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток охорони здоров’я у сільській місцевості.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 262 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації ПП «За майбутнє», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Європейська Солідарність», ПП «Громадянський рух «Свідомі», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських, парламентських виборах 2019 року та місцевих виборах 2020 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 обранці, голова Волинської обласної ради Григорій Вікторович Недопад (ПП «За майбутнє»), перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук (ВО «Свобода»), заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт (ВО «Батьківщина»). До Волинської обласної ради входять представники семи партій: «За майбутнє» (22 депутат), «Батьківщина» (9 депутатів), «Європейська Солідарність» (8 депутатів), «Аграрна партія України» (5 депутатів), «Сила і честь» (4 депутати), «Слуга народу» (8 депутатів), «Свобода» (7 депутатів).

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «За майбутнє» (13 депутатів), «Солідарність» (9), «Слуга народу» (5), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Громадянський рух «Свідомі» (6).

Активними діями у листопаді відзначились представники обласних осередків політичних партій «За майбутнє», «Громадянський рух «Свідомі», «Свобода», «Європейська Солідарність», «Слуга народу», «Батьківщина».

У грудні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

28 листопада в обласному центрі та районах Волинської області  пройшли заходи із вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні. Заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик, Луцький міський голова Ігор Поліщук, митрополит Луцький і Волинський Михаїл (ПЦУ) та лучани поклали квіти до пам’ятного знаку Християнському милосердю волинян на території Хресто-Воздвиженської церкви, а також до пам’ятника жертвам політичних репресій на площі перед Луцьким замком. Опісля відбулась панахида за померлими від голодоморів 1932-33 років, загальнонаціональна хвилина мовчання, громадська акція «Запали свічку!»

27 листопада з 13 областей та міста Києва до Луцька приїхали 20 колишніх в’язнів концтаборів та гетто. Учасники громадської організації «Українська спілка в’язнів - жертв нацизму» відвідали місця вшанування пам’яті жертв фашистських концтаборів. Члени «Української спілки в`язнів — жертв нацизму» поклали квіти до пам’ятника загиблим у роки окупації Луцька нацистами, відвідали Урочище Причищизна.

25 листопада на Театральному майдані в центрі Луцька відбувся захід «Не мовчи – насильство руйнує життя!», у рамках якого привернули увагу до теми протидії насильства.

24 листопада з нагоди вшанування пам’яті видатного українського історика, громадського діяча, Президент Української Народної Республіки  відбулось покладання квітів до пам’ятника Михайлу Грушевському, що на однойменному проспекті Луцька. Участь у пам’ятному заході взяли голова обласної ради Ірина Вахович, заступник голови ОДА Анатолій Костик, представники Луцької міської ради, ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолій Цьось та небайдужі представники громадськості міста. До підніжжя  монументу Михайлу Грушевському учасники заходу поклали квіти, як символ шани та вічної пам’яті.

21 листопада у день сьомої річниці початку Революції Гідності в обласному центрі Волині вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Участь у пам’ятних заходах, присвячених Дню Гідності та Свободи взяли заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик, народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «За майбутнє»), представники міської влади, духовенства, військові, родини загиблих Героїв Небесної Сотні та небайдужі волиняни. На Театральному майдані міста відбулася громадська панахида під час якої, присутні вшанували пам’ять загиблих молитвою та запалили за них лампадки. Опісля поклали квіти до пам’ятного фотостенду «Герої Небесної Сотні - Загинули за Єдність України» та до пам’ятника «Волинські Герої Небесної Сотні» на меморіальному комплексі «Вічна Слава».

5 листопада заступник голови облдержадміністрації Ігор Чуліпа долучився до заходів із вшанування загиблих під час проведення АТО та ООС біля фотостенду «Герої Небесної Сотні – Загинули за єдність України» (м.Луцьк, майдан Театральний).

В обласній державній адміністрації створені і діють консультативно-дорадчі органи, метою яких є покращення взаємодії органів виконавчої влади з об’єднаннями громадян та політичними партіями, зокрема, Громадська рада при облдержадміністрації тощо.

У зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради.  Представниками громадських організацій подано 24 заяви і супроводжуючі документи відповідно до вимог чинного законодавства; сектором з питань внутрішньої політики облдержадміністрації проводилась підготовка до установчих зборів. Однак зважаючи на загострення епідеміологічної ситуації в області, у жовтні було прийнято рішення про перенесення установчих зборів.

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді стосувались проблем малого та середнього бізнесу.

20 листопада відбулась акція протесту працівниками КП «Волинської обласної психіатричної лікарні м. Луцька» (близько 30 осіб) шляхом обмеження руху транспорту та перекривання траси Луцьк-Рівне (с. Струмівка Луцького району). Вимога: виплатити заборговану заробітну плату з серпня 2020 року по даний час. Під час брифінгу т.в.о. начальника управління охорони здоров’я Людмила Тимощук зазначила, що є домовленість НСЗУ із міністерством, що буде довиплачена вся заборгована зарплата до Нового року.

З 16 до 30 листопада біля адмінбудівлі Волинської обласної державної адміністрації відбулось безстрокова протестна акція представників ГО «Спілка Ветеранів Бойових Дій, Ветеранів АТО та Волонтерів «Безпека Волині» та підприємців (близько 50 осіб) які вимагали скасувати карантин «вихідного дня». Мітингувальники прийшли з плакатами: «Влада, повернись лицем до нас», « Ми проти карантину для ФОПІВ». Голова громадської організації «Роботодавців торгівлі та комерційної сфери» Тетяна Іовенко передала представнику ОДА звернення від підприємців міста Луцька губернатору Юрію Погуляйку, щоб він ініціював передачу цього звернення до Кабінету Міністрів України.

11 листопада біля адмінбудівлі Волинської обласної ради відбулася Всеукраїнська акція рестораторів #МаюПравоПрацювати (1000 осіб) з Ковеля, Нововолинська, Володимир-Волинського та інших міст Волині, які вимагали припинити пресинг бізнесу, не вводити карантин вихідного дня та скасувати часові обмеження роботи ресторанів. Мітингувальники прийшли з плакатами: «Ні геноциду власного народу», «Не дамо знищити малий та середній бізнес», «Людина їсть не тільки у будні», «Ні брехливій статистиці». До протестуючих вийшов заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик і запросив на розмову групу активістів з десяти людей.  Опісля мітингувальники (400 осіб) продовжили акцію біля приміщення Головного управління Національної поліції у Волинській області. Представники бізнесу поспілкувалися із керівником поліції Юрієм Крошко.

9 листопада під стінами Волинської обласної державної адміністрації відбувся загальнонаціональний пікет (близько 13 осіб) на підтримку обов’язкового ЗНО з української літератури. Організатори громадська організація «Розвиток Мікрорайонів Міста».

4 листопада представники громадської ініціативи  (ГО Правий Берег) (20 осіб) провели мирну акцію з вимогою розпочати службове розслідування проти посадової особи Луцького управління ГУ ДФС по Волинській області.

4 листопада у Нововолинську під міською радою відбулася акція протесту підприємців та працівників сфери торгівлі та обслуговування (150 осіб). Підприємці не готові закривати свій бізнес, адже потерпіли від збитків весною.

З 3 до 8 листопада у місті Ковель Волинської області під міською радою тривала акція протесту представників малого та середнього бізнесу (100 осіб) проти карантинних обмежень. 4 листопада під час акції біля міської ради ковельські підприємці вирішили продовжити мирну акцію протесту у вигляді перекриття траси Київ-Варшава в р-ні смт Люблинець Ковельського району. Учасники акції (150 осіб) закликали всі сторони діяти виключно в правовому полі. Міські комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Нововолинська, Ковеля та Володимира-Волинського звернулися до ОДА з проханням послабити карантинні обмеження і дозволити підприємцям продовжити роботу.

З 2 до 5 листопада у Володимирі-Волинському під міською радою відбулась акція протесту підприємців (65 осіб), з вимогою від влади міста прийняти рішення, яким би могли керуватися правоохоронні органи, щоб припинити складання протоколів про порушення підприємцями карантину у Володимирі, що знаходиться у «червоній зоні».

Станом на 1 грудня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж листопада відбувались засідання сесій обласної та районних рад, під час яких розглядали організаційні, кадрові питання.

30 листопада у місті Ковель Волинської області відбулось перше засідання Ковельської районної ради під час якої було обрано голову ради Шворака В’ячеслава Петровича (ПП «За Майбутнє»).

30 листопада у місті Володимирі-Волинському в приміщенні культурно-мистецького центру відбулось перше засідання сесії Володимир-Волинської  міської ради під час якого було зачитано результати виборів, вручення посвідчення депутатам. Новий міський голова Ігор Пальонка (ПП «За майбутнє») склав присягу. На засідання окрім міських депутатів були присутні народний депутат Ігоря Гузь (ПП «За майбутнє»), депутати обласної ради, міський голова Нововолинська Борис Карпус, представники бізнесу, духовенство та інші.

27 листопада у Палаці культури міста Луцька відбулось перше сесійне засідання Луцької міської ради VIII скликання. Під час засідання склав присягу новий міський голова Ігор Поліщук (ПП «За майбутнє»). До складу міської ради пройшли 6 партій, загальною кількістю − 42 депутати: «За майбутнє» – 13 депутатів, «Європейська Солідарність» – 9 депутатів, Громадянський Рух «СВІДОМІ» – 6 депутатів, «Слуга народу» – 5 депутатів, ВО «Свобода» – 5 депутатів, ВО «Батьківщина» – 4 депутати.

27 листопада відбулося перше сесійне засідання Володимир-Волинської районної ради під час якого було обрано голову ради Віктора Хиць, який балотувався від партії «За майбутнє». На засіданні був присутній народний депутат України Ігор Гузь ПП «За майбутнє».

26 листопада відбулось перше сесійне засідання Ковельської міської ради. Посвідчення депутата міської ради та нагрудні знаки отримали 38 обранців від семи політичних сил: по 7 мандатів мають партія «За майбутнє» та «Слуга народу», по 6 – «Європейська солідарність» та Аграрна партія, 5 – «Батьківщина», 4 – «Сила і честь» та 3 - «Свобода».

25 листопада відбулася перша сесія нового складу Волинської обласної ради восьмого скликання. На сесії були присутні народні депутати України Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, Ірина Констанкевич (ПП «За майбутнє»). 64 обранці громади отримали посвідчення, а також обрали керівництво обласної ради, зокрема, головою Волинської обласної ради було обрано Григорія Вікторовича Недопада (ПП «За майбутнє»), першим заступником голови обласної ради обрано Юрія Поліщука (ВО «Свобода»), заступником голови обласної ради обрано Григорія Пустовіта (ВО «Батьківщина»). До Волинської обласної ради пройшли представники семи партій: «За майбутнє» (22 депутат), «Батьківщина» (9 депутатів), «Європейська Солідарність» (8 депутатів), «Аграрна партія України» (5 депутатів), «Сила і честь» (4 депутати), «Слуга народу» (8 депутатів), «Свобода» (7 депутатів).

24 листопада відбулось перше засідання сесії Камінь-Каширської районної ради під час якого, перед депутатським корпусом було озвучене повідомлення про створення в цій районній раді фракції Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Головою фракції було обрано Ростислава Смуся, заступником голови – Руслана Бобка.

19 листопада відбулася перша сесія селищної ради Старовижівської ОТГ. На ній розглядалося ряд кадрових питань. Зокрема, сесія обрала секретарем Старовижівської селищної ради представника ВО «Свобода» Анатолія Лавринюка. Під час виборчої кампанії «Свобода» підтримала кандидата на посаду голови Старовижівської ОТГ Василя Камінського, який переміг на виборах.

18 листопада у Нововолинську відбулося позачергове засідання сесії. Зокрема, на розгляд було винесено проєкт звернення міської ради до Кабінету Міністрів України, народних депутатів України щодо скасування «карантину вихідного дня».

15 листопада у Волинській області відбувся другий тур виборів міського голови до Луцької міської ради та повторне голосування з виборів депутатів до Мар’янівської селищної, Литовезької, Копачівської та Доросинівської сільських рад. Луцька міська територіальна виборча комісія прийняла протоколи усіх 109 дільничних виборчих комісій та оголосила результати.

Нову Волинську обласну раду сформують представники семи політичних сил. Здолати п’ятивідсотковий бар’єр на цьогорічних місцевих виборах вдалося обласним організаціям таких партій: «За Майбутнє» - 31,28% (депутатських мандатів 22), «Європейська Солідарність» - 12,58% (депутатських мандатів 9), «Батьківщина» - 11,63% (депутатських мандатів 9), «Слуга народу» - 9,75% (депутатських мандатів 8),  «Свобода» - 8,59 % (депутатських мандатів 7),  «Аграрна партія Україні» - 6,25% (депутатських мандатів 5) , «Сила і Честь» - 5,16% (депутатських мандатів 4).

 1. Діяльність народних депутатів України

У листопаді активними діями відзначились народні депутати від Волині Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, Степан Івахів, Ірина Констанкевич.

Протягом листопада 2020 року народні депутатів Ірина Констанкевич, Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов (В.Рубльов на місцевих виборах підтримуватиме не свою політичну силу «Слуга народу» від якої він був обраний, а партію Ігоря Палиці «За майбутнє»), обраних в округах у межах Волинської області відвідали перші сесійні засідання районних, міських, селищних рад.

10 листопада народний депутат України Вячеслав Рубльов відвідав смт. Берестечко, де відбулась перша сесія новоствореної громади.  Берестечківська громада об’єднала 21 населений пункт.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 грудня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1654 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1604 релігійні громади, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 224, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 399, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Сектор з питань внутрішньої політики облдержадміністрації