07 вересня 2020 року
останні оновлення: 14 грудня 2020 року

серпень

Щомісячна аналітична довідка

про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за серпень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

У серпні суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Протягом місяця представники влади проводили наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку області та особливо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19. Враховуючи епідемічну ситуацію яка складалась у регіоні у серпні, на засіданнях регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка, були вжиті додаткові карантинні вимоги з посилення карантину в районах з місцями масового відпочинку людей, зокрема біля водойм.

Варто відзначити, що 11 серпня на Волині перебував Віце-прем’єр-міністр з питань стратегічних галузей промисловості України – Олег Уруський, зокрема, відвідав луцький ремонтний завод Мотор. Разом з міністром прибув спеціаліст оборонної сфери Мустафа Наєм.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 256 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» втратила свої лідерські позиції. На її основі її регіональних структур екс-голова обласної ради І.Палиця розбудовує ПП «За майбутнє»). Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

Активними діями у серпні відзначились представники обласних осередків політичних партій «За майбутнє», «Свобода», «Європейська Солідарність», «Батьківщина», «Слуга народу».

Осередки політичних партій активізували свою роботу напередодні місцевих виборів. Зокрема, станом на сьогодні Луцькі міські організації ВО «Свобода», «Батьківщина» та громадський рух «Свідомі» встановили агітаційні намети для розповсюдження інформаційних бюлетенів на території міста.

30 серпня у замку Любарта міста Луцька відбувся V етап позачергового XXVII Всеукраїнського З’їзду Народного Руху України під час якого обрали нових членів Політичної Ради: Ярослава Ференчака, Анатолія Вихруща, Андрія Брегіна. Новими членами Центрального Проводу вибрали Павла Гриценка, Андрія Ткачука, Інну Лук‘янову й Надію Реву. В центрі міста Луцька відбулося народне віче «Разом-сила» під час якого, голова партії Народний Рух України Віктор Кривенко оголосив, що НРУ братиме участь у місцевих виборах та представив команди з усіх областей. Представники об’єднавчої платформи місцевих патріотичних сил Волині- Громадський рух «Народний контроль», громадська організації «Розвиток Мікрорайонів Міста» та Волинська крайова організація Народного Руху України оголосили спільне рішення брати участь у виборах під прапором Народного Руху України.

29 серпня відбувся З’їзд Всеукраїнського об’єднання «Свобода» під час якого ухвалили рішення про участь партії в місцевих виборах 25 жовтня та балотування від ВО «Свобода» кандидатів на посади міських голів. Зокрема на Волині кандидатами на посади міських голів визначили: Берестечка – Валентину Залевську; Нововолинська – Андрія Бадзюня; Устилуга – Павла Карпюка та інших.

27 серпня у Києві відбувся Всеукраїнський з’їзд політичної партії «За майбутнє». На з’їзді були присутні делегати з усіх областей України. Під час заходу голова партії «За Майбутнє», народний депутат України Ігор Палиця представив основну програму і засади політсили. Головна теза, з якою партія йде на вибори, - це економічний прагматизм.

Волинський штаб політичної партії «Європейська Солідарність» очолила волонтерка Юлія Вусенко, депутатка Луцької міськради від «Самопомочі». Юлія Вусенко йде на вибори з гаслом «боротьба за Волинь без злочинного олігархату та дилетантства «нових». 20 серпня відбулась конференція шацького районного осередку ПП «Європейська солідарність» під час якої обрали головою Шацького осередку «Європейської Солідарності» ветерана АТО Олександра Суліка.

18 серпня у Луцьку відбулась позачергова конференція Волинської обласної організації партії «Сила і Честь» у роботі якої брали участь близько 40 делегатів з Луцька, Ковеля, Нововолинська, Володимира-Волинського, Любомля, Горохова та інших населених пунктів Волині. Під час конференції було обрано нового керівника Волинської обласної організацію партії «Сила і Честь» Романа Карпюка, заступника голови Волинської обласної ради, колишнього члена партії «Батьківщина».

16 серпня у місті Володимир-Волинський що на Волині, за організації Володимир-Волинської міської організації ВО «Свобода» побратими, рідні, знайомі та друзі вшанували пам’ять загиблого воїна АТО, члена Володимир-Волинської МО ВО «Свобода» Василя Крищука. Панахида завершилася автопробігом та вшануванням пам’яті загиблого на місці поховання.

11 серпня у Луцьку відбулась пресконференція народного депутата України, заступника голови партії «Батьківщина» Івана Крулько, під час якої повідомив, що представники політсили Юлії Тимошенко братимуть активну участь у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня. І.Крулько представив керівника обласного виборчого штабу «Батьківщини» Волині - депутата Луцької міської ради, заступника голови обласного партосередку Андрія Козюру.

2-4 серпня на Волині перебували делегації обласних осередків ПП «Слуга народу» (Донецька, Сум, Хмельницька, Тернополя, Дніпра, Чернівців, Вінниці тощо). На зустрічах обмінюються досвідом, спільно знаходять розв’язки проблем громад та напрям їх розвитку. Центром обговорень стало озеро Світязь. Розпочали зі спільного навчання, відвідали Шацький національний природний парк та обговорили перспективи, проблеми та плани: реконструкція дитячих таборів, санаторіїв, рекреаційних зон у парку, розширення території заповідника, покращення благоустрою.

Громадський Рух «Свідомі» представив 15 потенційних кандидатів в депутати за результатами онлайн-голосування в рамках проєкту «Стань депутатом Луцькради», які візьмуть участь у місцевих виборах разом з командою Андрія Покровського.

Матеріали зовнішньої реклами у Волинській області були виявлені на користь 8 політичних партій («За майбутнє», «Слуга народу», «Європейська Солідарність», «Громадянський рух «Свідомі», «Перемога Пальчевського», «Пропозиція», «Батьківщина» та «Наш край») та персонально на користь 10 потенційних кандидатів (Валерій Боярський, Роман Бондарук, Ігор Лісовський, Андрій Костенко, Сергій Ковальчук, Олег Уніга, Ігор Пальонка, Борис Карпус, Андрій Бадзюнь, Ірина Чебелюк).

Лідером за кількістю іміджевих матеріалів, опублікованих у ЗМІ є політична партія «За майбутнє», на користь якої та потенційних кандидатів від неї було виявлено близько 200 публікацій. Також у ЗМІ було виявлено інформаційні та рекламні матеріали (включаючи заяви партій та їх представників про рішення брати участь у виборах) щодо партій: «Слуга народу», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Європейська Солідарність», «Сила та честь», Народний Рух України, «Голос», «Громадянський рух «Свідомі».

У вересні очікується значна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій напередодні місцевих виборів.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

30 серпня біля будівлі Великої хоральної синагоги відбулась церемонія вшанування пам’яті жертв розстрілу луцького гетто, приурочена до 81-ї річниці початку Другої світової війни та 78-ї річниці розстрілу. Участь у заході взяв радник міського голови Ігор Поліщук (ПП «За майбутнє»).

29 серпня у Луцьку відбулося вшанування пам’яті військовослужбовців, які загинули в АТО/ООС за участю представників обласної влади, виконавчих органів Луцької міської ради, духовенства, міських установ, підприємств, організацій та лучани. Захід розпочався із загальнонаціональної хвилини мовчання та громадської панахиди на Театральному майдані міста Луцька.

В обласній державній адміністрації створені і діють консультативно-дорадчі органи, метою яких є покращення взаємодії органів виконавчої влади з об’єднаннями громадян та політичними партіями, зокрема, Громадська рада при облдержадміністрації тощо.

19 травня, у зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради. До 31 серпня триває прийом заявок від представників громадянського суспільства (станом на 31 серпня 2020 року зареєстровано заявки – 24 громадських організацій).

Інформація про результати установчих зборів, діяльність консультативно-дорадчого органу, орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю, який щорічно складається з урахуванням пропозицій громадської ради при обласній державній адміністрації, а також відомості про проведені консультації оприлюднюються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в рубриках «Громадська рада», «Консультації з громадськістю».

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді стосувались карантинних обмежень, заборгованості виплати заробітної плати.

26 серпня у Луцьку відбулась акція солідарності з Білорусією. Ініціатором проведення заходу #BelarusWatch став Волинський обласний осередок партії «Голос». Під вигуки «Жыве Беларусь. Жыве вечна» разом з громадськими активістами вони запалили жовто-блакитні та біло-червоно-білі фаєри на Замковій площі Луцька. Голова Волинського обласного осередку партії «Голос» Віктор Левандовський розповів, що партія проводить цю акцію на всеукраїнському рівні.

20 серпня у м.Берестечко Горохівського району Волинської області, біля приміщення Берестечківської міської ради відбулась всеукраїнська акція солідарності з білоруською нацією «За нашу і вашу свободу» в пам’ять про Героя Небесної сотні Михайла Жизнєвського. Організатори акції міський голова м.Берестечка та представники ВО «Свобода» м.Горохів.

17 серпня працівники Волинської обласної психіатричної лікарні №1 влаштували під стінами медзакладу акцію протесту (близько 30 осіб) з вимогою виплатити заборговану заробітну плату за кілька місяців. Працівники закладу написали колективне звернення у Волинську обласну раду, проте відповіді не отримали. Опісля, відбулась зустріч т.в.о начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмили Тимощук із завідувачами відділень Волинської обласної психіатричної лікарні №1. Волинська ОДА ініціюватиме перед членам постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та цінової політики розглянути питання виплати заборгованості заробітної плати працівникам КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м.Луцька».

14 серпня відбулось мирне зібрання біля Волинської обласної державної адміністрації «За мир і демократію. Проти карантину» (3 особи). Організатор акції громадський активіст Недолуга Г.І. передав колективне звернення від громадян України та учасників мітингу голові Волинської обласної державної адміністрації Ю.Погуляйку та Президенту України В.Зеленському.

14 серпня на Театральному майдані міста Луцька відбулась акція підтримки протестів у Білорусі (близько 40 осіб). Мета заходу: підтримки звільнення політв’язнів, у тому числі українців, а саме Руцького Костянтина та Васильєва Євгена та інших. Організатором акції був громадський активіст Тарнавський Назарій.

Станом на 1 вересня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж серпня відбувались засідання сесій місцевих та районних рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські та земельні питання.

Відбулось засідання сесії Луцької міської ради, на якому депутати підтримали проєкт рішення “Про звернення до Міністерства юстиції України, Головного управління національної поліції у Волинській області, Прокуратури Волинської області щодо можливих протизаконних дій державних реєстраторів, приватних нотаріусів, інженерів з інвентаризації нерухомого майна тощо”.

Окрім того, Луцькрада вирішила звернутися до Верховної ради України та Кабінету Міністрів України щодо фінансової підтримки під час дії карантину. У зверненні, зокрема, йдеться про те, що на соціально-економічний розвиток Луцької міської територіальної громади у 2020 року вкрай негативний вплив мали карантинні заходи, які були спрямовані на запобігання поширенню коронавірусу. Від цього постраждав бізнес, який на тривалий час фактично зупинився, доходи населення та надходження до бюджету значно скоротились, що спричинило відтермінування та відміну реалізації частини запланованих соціальних заходів та проектів. Також на сесії прийняли зміни до бюджету; розглянули питання оренди земельних ділянок; заборону діяльності гральних закладів на території міста тощо.

10 серпня під час засідання Центральна виборча комісія сформувала 16 територіальних виборчих комісій у межах Волинської області – одну обласну, 4 районні та 11 міських, до складу яких увійшло 288 осіб. Відповідно до постанови ЦВК №172, сформували та затвердили склад усіх волинських комісій у максимальному складі – по 18 осіб. Водночас через невідповідність вимогам відхилили 6 кандидатур.

03 серпня відбулось позачергове засідання сесії Луцької міської ради на якому прийняли звернення до Президента України та Верховної Ради України щодо скасування рішення Державної комісії ТЕБ та НС від 31 липня та «червоного» рівня епідемічної небезпеки в обласному центрі Волині.

 1. Діяльність народних депутатів України

У серпні активними діями відзначились народні депутати від Волині Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, Ірина Констанкевич.

Протягом серпня 2020 року троє народних депутатів Ірина Констанкевич, Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов (В.Рубльов на місцевих виборах підтримуватиме не свою політичну силу «Слуга народу» від якої він був обраний, а партію Ігоря Палиці «За майбутнє»), обраних в округах у межах Волинської області, публічно згадували про своє «сприяння» у виділенні коштів із державного бюджету для облаштування певних об’єктів. Найбільшу кількість випадків «благодійності» було зафіксовано від представників партії «За майбутнє» Ігоря Палиці та Ірини Констанкевич.

20 серпня народний депутат України Ірина Констанкевич з робочим візитом перебувала м. Ківерці Волинської області та відвідала ТзОВ «Тартак» підприємство яке спеціалізується на виробництві паркету, паркетних дошок, матраців та ліжок. Товари реалізують на внутрішньому ринку, а також іде на експорт.

16 серпня у Нововолинську Волинської області народний депутат України Ігор Гузь та кандидат на посаду міського голови Борис Карпус представили команду «За майбутнє», з якою йтимуть на місцеві вибори до міської, районної та обласної рад.

13 серпня народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу») проінспектував стан приміщення молодіжного центру «Дід Юхим», який об’єднав молодь громади Копачівського ОТГ та подарував два УФО-обігрівачі, оскільки приміщення не опалюється.

6 серпня народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу») проінспектував стан будівництва амбулаторії с. Лобачівка Горохівського району Волині.

Народний депутат від Волині Ігор Гузь зі своєю командою «За майбутнє» презентували діючих голів ОТГ – кандидатів у депутати – в семи громадах Любомльщини та Іваничівщини. Також, за словами депутата, форуми «За майбутнє» найближчим часом відбудуться і в інших громадах округу № 19.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 вересня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1652 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1604 релігійні громади, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 399, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Сектор з питань внутрішньої політики облдержадміністрації