05 червня 2020 року
останні оновлення: 23 червня 2020 року

травень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за травень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом травня суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась високим рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та особливо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Протягом місяця в області активно реалізовувалась програма Президента України «Велике будівництво», виконання якої перебуває на особистому контролі у голови облдержадміністрації. Зокрема, у травні Юрій Погуляйко оглянув хід будівельних робіт дитячого садочка у селі Дачне Ківерцівського району; будівництво учбових приміщень в комунальному опорному закладі «Луківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» Турійського району, яка готова вже на 60%; реконструкцію навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня – дитячий садок» села Жиричі Ратнівського району. У навчально-виховному комплексі села Вербка Ковельського району триває будівництво спортивного та актового залів, їдальні та нової котельні, покращується благоустрій прилеглої території. Крім того, в рамках програми «Велике будівництво» триває ремонт об’їзної дороги навколо Луцька.

Відбулись нові кадрові призначення: головою Локачинської райдержадміністрації призначено Василя Бакуна. В.Бакун був керівником державної виконавчої служби у Локачинському районі, лідер районної організації Опозиційного блоку. На посаду заступника голови Ратнівської райдержадміністрації призначено Андрія Мельника.

В області триває здійснення адміністративно-територіальної реформи. Станом на сьогодні утворено 54 об’єднані територіальні громади, в яких  уже відбулися перші місцеві вибори.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 590-р 13 травня 2020 року вчергове затверджено зміни до Перспективного плану формування територій Волинської області, яким передбачається утворення 53 об’єднаних територіальних громад. З них Любешівська та Шацька ОТГ будуть громадами-районами, а найбільше – 6 громад, сформують на Ковельщині (так, до Ковельської міської громади увійдуть п’ять сільських рад – Білинська, Доротищенська, Зеленська, Тойкутська – з Ковельського району та Ружинська – з Турійського, і місто Ковель). Однак жителі окремих ОТГ висловлюють незгоду із сформованим Перспективним планом. Зокрема, прилеглі до міста Луцька Княгининівська, Заборольська сільські ОТГ Луцького району та Жидичинська сільська ОТГ Ківерцівського району проти приєднання до Луцької міської ОТГ.

Свою незгоду також висловлюють і мешканці Грибовицької сільської ради Іваничівського району, Гуто-Боровенської сільської ОТГ Камінь-Каширського району, Зачернецької сільської ради Любомльського району. У зв’язку з цим жителі громад влаштовували акції протесту біля облдержадміністрації та у своїх населених пунктах, з проханнями дослухатись до їхньої думки. З мітингувальниками були проведені розмови та роз’яснено позицію облдержадміністрації, вказано на переваги як в економічній, так і в соціальній сферах для жителів громад.

З цього ж приводу в.о. виконавчого директора Волинського регіонального відділення Асоціації міст України Мар’яна Конончук виступила у програмі «На часі» телеканалу «UA:Волинь», прокоментувавши принцип об’єднання ОТГ на прикладі Боратинської громади: «Не було дискримінації між ОТГ. Спочатку йшлося про приєднання всіх громад до Луцька, але з метою збереження для області коштів державного бюджету, які ідуть як реверс по Луцьку, Боратину, Липинській ОТГ, вирішили за краще зберегти ці територіальні громади, «послабивши» їх за рахунок долучення інших громад. Так, Боратинська ОТГ не залишається у своєму первинному вигляді – до неї передбачено доєднання біднішої Гіркополонківської ОТГ. Тоді бюджет Боратинської громади буде ділитися на загальну кількість мешканців».

Водночас, очільниця регіонального відділення Асоціації міст України зазначила, що юридично згода мешканців населеного пункту про об’єднання громад не потрібна, оскільки Закон України «Про місцеве самоврядування» передав повноваження по зміні меж ОТГ і визначення їх центрів Кабінету Міністрів, допоки не буде прийнято закон «Про засади адміністративно-територіального устрою України».

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 256 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У травні на Волині зареєстровано нові структурні утворення політичних партій: Волинська обласна організація політичної партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість»; Волинська обласна організація політичної партії «Справа» та регіональна Волинська обласна організація політичної партії «Блок Кернеса – успішний Харків».

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

У червні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

При обласній державній адміністрації діє Громадська рада, до якої входить 35 осіб. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2018 року № 478 затверджено її склад, голова ГР Ігор Дильов – керівник ГО «Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Члени громадської ради при облдержадміністрації працюють в чотирьох створених у її складі комісіях: з питань АТО/ООС, безпеки та діяльності правоохоронних органів; з питань транспорту, логістики та інфраструктури; з питань розвитку місцевого самоврядування, економіки та підприємництва; з гуманітарних питань.

19 травня, у зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради при облдержадміністрації.

На офіційному веб-сайті облдержадміністрації розміщено інформаційне повідомлення про прийом документів від представників громадянського суспільства, який триватиме до 18 червня включно.

Інформація про результати установчих зборів, діяльність консультативно-дорадчого органу, орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю, який щорічно складається з урахуванням пропозицій громадської ради при обласній державній адміністрації, а також відомості про проведені консультації оприлюднюються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в рубриках «Громадська рада», «Консультації з громадськістю».

 1. Акції протестного характеру

Аналізуючи протестні настрої регіону, варто зазначити, що вони протягом звітного періоду в основному торкались проблемних питань вугільної галузі, карантинних обмежень діяльності малого та середнього бізнесу, об’єднання існуючих ОТГ із містами Луцьк та Володимир-Волинський та інші.

04-05 травня нововолинські гірники влаштовували автомобільні протести під ДП «Волиньвугілля» з вимогою повернути колишнього керівника однієї з шахт Павла Танчева. У коментарі ЗМІ діючий гендиректор ДП «Волиньвугілля» Володимир Юрків зауважив, що з новим керівником шахти № 9 ще не визначилися, а з приводу автопротесту зауважив: «Страйк – це акція протесту, коли працівники не приступають до роботи. А який може бути страйк під час карантину, коли люди навіть не працюють. Це якесь просто зібрання» («Шахтарі влаштували автопротест у Нововолинську: вимагають залишити на посаді директора «дев’ятки» Танчева», «Шахтарі в Нововолинську продовжують акцію протесту: знову приїхали під ДП «Волиньвугілля», «БУГ»). 12 травня за наказом гендиректора ДП «Волиньвугілля», П.Танчева повернули на посаду т.в.о. директора шахти № 9 «Нововолинська».

Протягом травня конфліктним залишалось питання відкриття ринків в області, підприємці яких влаштовували акції протесту. Так, з 04 по 13 травня підприємці Луцька, Нововолинська, Володимир-Волинська, Любешіва, Ковеля регулярно проводили зібрання у своїх населених пунктах, вимагаючи у представників місцевої влади повноцінного відкриття ринків для здійснення торгівлі. Підприємці були обурені вибірковістю, яка застосована до них у плані карантинних обмежень. Однак ситуація вирішилась із прийняттям змін до постанови КМУ № 211 від 11 березня 2020 року та наданням дозволу на відновлення роботи ринків у повному обсязі («Якщо не відкриють ринок – вийдемо продавати біля воріт» – нововолинські підприємці», «БУГ»; «Любешів: місцеві підприємці вимагають відкрити селищний ринок», «Район.Любешів»; «Підприємці із Володимира-Волинського вийшли на мітинг», «ВолиньПост»; «Підприємці ще одного міста на Волині вийшли на протест з вимогою відкрити ринки», «ВолиньПост»; У Луцькій міськраді розповіли, за яких умов зможуть відкрити ринки («ВолиньІнфа»).

Також у звітному періоді представники волинських громадських організацій та політичних партій долучались до проведення всеукраїнських акцій протесту. Зокрема, 06 травня у Луцьку біля будівлі управління Служби безпеки України у Волинській області відбулася акція на підтримку активіста Сергія Стерненка, якого підтримали і фанати ФК «Волинь», опублікувавши відповідну заяву у соцмережі Іnstagram («Ультрас луцької «Волині» підтримали громадського активіста Стерненка», «ВолиньUA»).

20 травня представники ВОО ПП «Національний Корпус» провели короткочасну акцію з вимогою звільнити з посади керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака.

24 травня на Театральному майдані міста Луцька відбулась акція «Рік Зеленського – рік реваншу». На заході були присутні представники громадськості, а також місцевих політичних сил – «Свободи», «Народного контролю», «Європейської Солідарності» та окремі активісти. Перед присутніми виступили голова Луцької «Свободи» Микола Федік, заступник голови обласного осередку ВО «Свобода», депутат обласної ради Олександр Пирожик, депутат Луцької міськради Павло Данильчук («Народний контроль»), Юрій Моклиця («ЄС»).

Станом на 1 червня відкритим залишається питання майбутнього об’єднання ОТГ відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України плану розвитку Волинської області.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Протягом травня відбулись засідання виконавчих комітетів, сесії Луцької та Ковельської міських рад; засідання сесій Маневицької, Турійської, Ківерцівської районних рад; а також колегії Любешівської, Ківерцівської, Турійської та Старовижівської райдержадміністрацій.

06, 08 травня рішеннями сесій Луцької міської ради надано дозвіл на роботу 5-ти міським ринкам для торгівлі с/г продукцією, а також ряду інших магазинів, салонів, майстерень; суб’єктів господарювання звільнено від орендної плати за комунальну власність до 11 травня включно. З 11 травня відкрито магазини непродовольчих товарів; магазини в ТРЦ (без фуд-кортів та зони розваг); салони краси та перукарні; дитячі та спортивні майданчики; літні траси та заклади громадського харчування; стоматології; заклади побутового обслуговування населення; музеї.

Відбулось засідання сесії Нововолинської міської ради щодо зменшення єдиного податку на період карантину та зменшення орендної плати за оренду комунального майна для підприємців-єдинників на 1-й та 2-й групі.

26 травня депутати Зарічанської ОТГ прийняли рішення оскаржити у суді рішення Кабінету Міністрів України про приєднання громади до Володимир-Волинського.

28 травня депутати Ковельської міської ради прийняли звернення до Президента України та уряду щодо перегляду Прогнозного енергетичного балансу України та зловживань у цій сфері. Текст звернення опубліковано 01 червня на офіційному сайті Ковельської міськради: «Вважаємо затвердження вказаного Прогнозного енергетичного балансу злочином спрямованим проти українського народу, який і без того на межі виживання, а законопроект «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на гуртовому ринку електричної енергії» (№ 2386) таким, що загонить ДК «Енергоатом» в ще більшу боргову яму».

 1. Діяльність народних депутатів України

У травні народні депутати від Волині, учасники парламентської групи «За майбутнє» приєдналися до скарги в КСУ щодо закону про ринок землі. Так, Ірина Констанкевич, Ігор Палиця, Степан Івахів, Ігор Гузь підписали подання щодо конституційності закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Загалом під документом підписалися 48 народних депутатів, які вимагають визнати закон неконституційним повністю.

Народний депутат від Волині Ігор Палиця очолив нову політичну партію «За майбутнє», утворену на базі однойменної групи депутатів-мажоритарників.

Політичне спрямування новоствореної партії прокоментувала народний депутат від Волині Ірина Констанкевич в ефірі телеканалу «РАДА»: «За рік роботи нової влади не були зроблені ті важливі кроки, які потрібні були країні. Люди на місцях кажуть: ми не побачили, що влада нас чує. Фермерів не чують, бізнес не чують, не чують медиків, заробітчан, які повернулися із-за кордону. А обіцяли ж, що у нас буде реальне народовладдя. Ми готові реалізувати це народовладдя через нашу партію, робота якої буде скерована на майбутнє».

Народний депутат України Степан Івахів та його фонд «Патріоти Волині» передали медичну медичне обладнання обласній та районним лікарням.

Народний депутат від Волині Ігор Гузь висловив підтримку громадському активісту С.Стерненку: «Руки геть від Сергія Стерненка! Українці мають право на самооборону!». 29 травня І.Гузь разом із помічниками відвідав свій виборчий округ, де оглянув ремонт об’їзних доріг.

Також протягом звітного періоду в області побував народний депутат України, член партії «Європейська Солідарність» Андрій Парубій. Спільно із головою Волинської територіальної організації партії «Європейська Солідарність» Іваном Миркою передали медичну благодійну допомогу лікарням Нововолинська та Володимир-Волинська; обласному дитячому територіальному медичному об’єднанню, Луцькій центральній районній лікарні та Луцькому пологовому будинку.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 червня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 398, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації