06 листопада 2020 року
останні оновлення: 14 грудня 2020 року

жовтень

Щомісячна аналітична довідка

про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за жовтень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

У жовтні суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Протягом місяця представники влади проводили наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку області, зокрема: будівництва та реконструкції амбулаторій загальної практики сімейної медицини; реалізації в області національного проєкту «Велике будівництво»; виконання ремонтно-будівельних робіт на автомобільних дорогах загального користування державного і місцевого значення. Особливу увагу у звітному періоді керівництво області приділяло впровадженню в закладах освіти протиепідемічних правил та запобіганню поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 в умовах підвищеного ризику через настання нового навчального року.

19 жовтня голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко офіційно представив свого заступника Ігоря Чуліпу, який до цього очолював департамент зовнішніх зносин, залучення інвестицій та з питань туризму і курортів облдержадміністрації. Новопризначений заступник голови куруватиме питання реалізації в області державної політики у сфері економічного розвитку та торгівлі, міжнародної співпраці та залучення інвестицій, а також питання охорони здоров’я, регіональної політики та децентралізації.

22 жовтня Волинь відвідав Президент України Володимир Зеленський. В рамках робочої поїздки по області Глава держави оглянув хід ремонтних робіт автодороги М-07 Київ ‒ Ковель ‒ Ягодин (на Люблін) та відвідав Вербківський навчально-виховний комплекс, реконструкція яких здійснюється в межах Національної програми «Велике будівництво». Крім того Президент України взяв участь у круглому столі з представниками об’єднаних територіальних громад регіону. Учасники обговорили особливості передачі земель сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність, відповідно до Указу Президента «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», що має пришвидшити земельну реформу.

 

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 262 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Громадянський рух «Свідомі», ПП «Національний Корпус». «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» втратила свої лідерські позиції. На її основі її регіональних структур екс-голова обласної ради І.Палиця розбудовує ПП «За майбутнє»). Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Батьківщина» (9), ВО «Свобода» (7), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

Активними діями у жовтні відзначились представники обласних осередків політичних партій «За майбутнє», «Громадянський рух «Свідомі», «Свобода», «Європейська Солідарність», «Слуга народу», «Батьківщина».

Осередки політичних партій активізували свою роботу напередодні місцевих виборів. Зокрема, Луцькі міські організації ВО «Свобода», «Батьківщина», «За майбутнє» та громадський рух «Свідомі» встановили агітаційні намети для розповсюдження інформаційних бюлетенів на території міста.

25 жовтня відбулись місцеві вибори, за підрахунками голосів на посади міських голів отримали перемогу:

 • м. Володимиp-Волинський – Ігор Пальонка 41% (ПП «За майбутнє»). На другому місці Максим Клим’юк – 20,9% (ПП  «Наш край»);
 • м. Нововолинськ – Борис Карпус отримав 37,4% (ПП «За майбутнє»). На другому Віктор Сапожніков – 27,67%;
 • м. Ковель – Ігор Чайка (ПП «За майбутнє»). На другому місці – кандидат від партії «Слуга Народу» Олег Уніга.
 • м. Луцьк – Ігор Поліщук 33,93% (ПП «За майбутнє»). На другому місці Богдан Шиба (самовисуванець) – 12,97%.

Політичний склад міської ради Володимира-Волинського:

 • ПП «За майбутнє» 30,47%; 
 • ПП «Сила і честь» 9,8%;
 • ПП «Слуга народу»: 8,99%;
 • ПП «Громадянської позиції» (8,31%);
 • ПП «Батьківщини» (8,1%);
 • ПП «Європейської солідарності» (7,55%);
 • ПП «Самопомочі» (5,8%).

Міська рада Новововолинська:

 • ПП «За майбутнє» – 14;
 • ПП «Європейська солідарність» – 6;
 • ВО «Батьківщина» – 5;
 • ВО «Свобода» – 5;
 • ПП «Слуга народу» – 4.

До Луцької міської ради проходить шість політичних сил. Остаточний розподіл голосів виглядає так:

 • ПП «За майбутнє» – 27,09% (13 депутатів);
 • ПП «Європейська Солідарність»  – 18,61% (9 депутатів);
 • ПП Громадянський Рух «СВІДОМІ»  – 9,78% (6 депутатів);
 • ПП «Слуга народу» – 9,25% (5 депутатів);
 • ПП ВО «Свобода»  – 9,16% (5 депутатів);
 • ПП ВО «Батьківщина»– 7,04% (4 депутати).

Результати виборів депутатів до Ковельської міської ради:

 • ПП «За майбутнє» 7 мандатів;
 • ПП «Слуга Народу» 7 мандатів;
 • ПП «Європейська Солідарність» 6 мандатів;
 • Аграрна партія 6 мандатів;
 • ПП «Батьківщина» 5 мандатів;
 • ПП «Сила і Честь» 4 мандати;
 • ПП «Свобода» 3 мандати.

За даними ЦВК явка виборців на Волині 25.10.2020 року становила 41,89%.

У листопаді очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

4 жовтня за підтримки Народного Руху України на Театральному майдані міста Луцька пройшов захід приурочений до 30-ї річниці Революції на граніті. Зокрема, відбувся показ фільму про історичні дані. Також на Театральному майдані було розміщено 4 партійні намети.

14 жовтня в Луцьку вшанували захисників України. В заходах з відзначення Дня захисника України взяли участь голова Волинської обласної ради Ірина Вахович, перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Мовенко, військовий комісар Волинського обласного військового комісаріату – начальник Луцького гарнізону полковник Роман Кулик та військовослужбовці Луцького гарнізону. Зокрема, на Театральному майдані міста Луцька відбулась громадська панахида за загиблими воїнами в зоні проведення АТО/ООС та покладання квітів до пам’ятного фотостенда «Герої Небесної Сотні – Загинули за Єдність України». Також в ході заходу учасники бойових дій на сході України та батьки загиблих воїнів отримали подяки від голови Волинської облдержадміністрації. Опісля, поминальним молебнем і покладанням квітів вшанували загиблих воїнів на Алеї почесних поховань на міському кладовищі в с. Гаразджа.

28 жовтня у Луцьку відзначили 76-у річницю з Дня визволення України від нацистських загарбників. Покладання квітів до пам’ятника Невідомому солдату та вшанування загиблих у Другій світовій війні відбулося на меморіальному комплексі «Вічна Слава». Вшанувати героїв визвольної війни та покласти квіти до пам’ятника прийшли голова Волинської обласної ради Ірина Вахович, заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик, а також представники місцевої влади, ветерани, військовослужбовці та небайдужі лучани.

В обласній державній адміністрації створені і діють консультативно-дорадчі органи, метою яких є покращення взаємодії органів виконавчої влади з об’єднаннями громадян та політичними партіями, зокрема, Громадська рада при облдержадміністрації тощо.

У зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради.  Представниками громадських організацій подано 24 заяви і супроводжуючі документи відповідно до вимог чинного законодавства; сектором з питань внутрішньої політики облдержадміністрації проводилась підготовка до установчих зборів. Однак зважаючи на загострення епідеміологічної ситуації в області, у жовтні було прийнято рішення про перенесення установчих зборів.

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді стосувались проблем малого та середнього бізнесу, відновлення руху приміських поїздів.

6 жовтня в смт. Заболоття Ратнівського району біля приміщення Заболотівської лікарні проходять мирні збори ініціативної групи місцевих жителів з метою висловлення невдоволення щодо закриття лікарні, а також з вимогами відновити рух приміських поїздів. Кількість учасників – 80 чоловік.

15 жовтня біля приміщення Луцької міської ради відбувся мітинг працівників Луцького пологового будинку (близько 50 осіб) проти облаштування на базі пологового будинку в родильних відділеннях інфекційного госпіталю для пацієнтів з COVID-19. Медики просять не перетворювати у шпиталь для хворих на коронавірусну інфекцію. Питання облаштування на базі Луцького клінічного пологового будинку госпіталю для хворих на COVID-19 обговорили на нараді у стінах головної адмінбудівлі області за участі першого заступника голови Сергія Мовенка, голови обласної ради Ірини Вахович, виконувача повноважень Луцького міського голови Григорія Пустовіта, керівництва обласного та міського управлінь охорони здоров’я, а також представників трудового колективу Луцького пологового будинку, громадських активістів. Перший заступник голови облдержадміністрації наголосив, що рішення про відкриття госпіталю прийняте. Разом з тим, представниками органів влади спільно з медиками ще додатково будуть вивчені питання щодо ефективного розміщення  ліжко-місць.

19 жовтня відбулась акція протесту за участі шахтарів (близько 50 осіб) та голови профспілки шахти №9 «Нововолинська» Василя Гури, які прийшли під стіни ДП «Волиньвугілля» з вимогою відставки генерального директора Юрія Ключковського. На думку гірників, Юрій Ключковський прийшов, аби закрити шахту №9.

Станом на 1 листопада факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж жовтня відбувались засідання сесій обласної та районних рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські та земельні питання.

13 жовтня відбулася позачергова сесія Волинської обласної ради. Для роботи в сесійному залі зареєструвалося 40 депутатів. Під час засідання розглянули та підтримали усі 27 питань. Голова Волинської обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко взяв участь у засіданні сесії Волинської обласної ради.

20 жовтня в залі засідань Маневицької районної ради відбулася 56 позачергова сесія районної ради сьомого скликання.

 1. Діяльність народних депутатів України

У жовтні активними діями відзначились народні депутати від Волині Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, Степан Івахів, Ірина Констанкевич, Ігор Палиця.

Протягом жовтня 2020 року троє народних депутатів Ірина Констанкевич, Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов (В.Рубльов на місцевих виборах підтримуватиме не свою політичну силу «Слуга народу» від якої він був обраний, а партію Ігоря Палиці «За майбутнє»), обраних в округах у межах Волинської області, публічно згадували про своє «сприяння» у виділенні коштів із державного бюджету для облаштування певних об’єктів.

9 жовтня народний депутат України Іван Крулько (ПП «Батьківщина») та керівник ВО «Батьківщини» Волинь Андрій Козюра провели низку зустрічей із кандидатами на посаду міських і селищних голів, депутатів місцевих рад. Вони побували на підприємстві «Володимирська фабрика гофротари», керівниця якої Юлія Колеснік, яка йде кандидатом у депутати Волинської обласної ради. Зустрілися із командою «Батьківщини» Любомльщини та кандидатами на посаду міського голови, депутати обласної, райради та ОТГ. У місті Ковель Волинської області відбулася зустріч народного депутата України Іваном Крулько (ПП «Батьківщина») з претендентами на посади очільників ОТГ - Віталієм Біруком із Ратного та Людмилою Веремчук із Маневич, а також кандидатом у депутати Волинської обласної ради Людмилою Кирдою. Опісля у Ківерцях що на Волині І.Крулько зустрівся із кандидатом у депутати облради Романом Чорненьким.

14 жовтня колишній голова Верховної Ради України, екс-народний депутат України Андрій Парубій (ПП «Європейська Солідарність») брав активну участь в передвиборчій агітації у Волинській області, зокрема, у Культурно-просвітницькому центрі міста Ковель Волинської області привітав українських воїнів в особі ковельських учасників російсько-української війни. Опісля, було укладено Угоду про спільні дії місцевих команд політичних партій ЄС та Національного корпусу, а також кандидата на посаду міського голови Сергія Кошарука. Також згадані партії і кандидат підписали меморандум про зобов’язання перед воїнами-атовцями щодо об’єднання зусиль з метою створення реабілітаційного центру, лобіювання земельних та житлових програм для учасників російсько-української війни і їх сімей, їх працевлаштування. 11 жовтня в смт. Колки та Маневичі Маневицького району разом з народним депутатом, з мешканцями громади та команди «Європейської Солідарності», зустрілися кандидатки до Волинської обласної ради Юлія Вусенко та Ірина Патлашинська. 4 жовтня Андрій Парубій, керівник Ковельської районної організації «Європейської Солідарності» Андрій Броїло і кандидатка до Волинської обласної ради Лілія Кревська зустрілися з Шацькою та Ратнівською командами «Європейської Солідарності» та привітали освітян з Днем вчителя. Опісля було представлено кандидатів на голів громад та вручили представникам ЄС громад посвідчення кандидатів.

15 жовтня народний депутат від Волині Ірина Констанкевич (ПП «За майбутнє») перебувала у Любешівському районі, зокрема у селі Цир Любешівської ОТГ на відкритті місцевої амбулаторії, а також для зустрічі із потенційними виборцями.

17 жовтня народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу», який на місцевих виборах підтримував ПП «За майбутнє») перебував із робочим візитом у місті Берестечко Горохівського району Волинської області. Народний депутат завітав у місцеву амбулаторію та вручив фельдшерсько-акушерську сумку. Опісля В.Рубльов зустрівся із колективом школи і разом з представниками політичної партії «За Майбутнє», розповів про перспективи розбудови Берестечківської громади. 18 жовтня у селі Крупа Підгайцівської об’єднаної територіальної громади що на Волині, В.Рубльов долучився до відкриття новозбудованого дитсадочка «Крупинка», який було зведено по програмі «Велике будівництво». 9 липня 2020 Президент України Володимир Зеленський перебуваючи на Волині відвідав новозбудований дитячий садок у селі Крупа.

21 жовтня з візитом на Волинь прибула Ірина Геращенко – народна депутатка, співголова фракції «Європейська Солідарність». І.Геращенко зустрілася з виборцями: на центральній площі смт. Маневичі та Маневицькому районному центрі первинної медико-санітарної допомоги; у Будинку культури в м. Камінь-Каширський та на міській площі у м. Ковель.

22 жовтня народний депутат України Вячесав Рубльов (ПП «Слуга народу», але проводить агітацію за ПП «За майбутнє») відвідав Доросинівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини та поспілкувався з представниками Доросинівської ОТГ та медичного закладу. Опісля, взяв участь у відкритті двох дитячих майданчиків у Підгайцівській ОТГ Луцького району Волині.

22 жовтня народний депутат України Ірина Констанкевич (ПП «За майбутнє») відвідала Ківерцівський район, зокрема, проінспектувала стан Цуманської амбулаторії загальної практики сімейної медицини яка постала в рамках проекту Світового банку. Проведена реконструкція одного з приміщень районної лікарні.

22 жовтня народна депутатка України Марія Іонова (ПП «Європейська Солідарність») відвідавши Волинь, побувала разом з кандидатами в депутати Юлією Вусенко, Олексієм Подригулею на виробництві ТзОВ «Промтекссервіс» міста Луцька, що здійснює виробництво і продаж нетканних матеріалів та поспілкувалася з працівниками підприємства щодо особливості цих місцевих виборів. Опісля, зустрілася з активною молоддю міста та кандидатом від «Європейської Солідарності» до Луцької районної ради Віталієм Сніжко, який є головою Студентської ради. Під час розмови поговорили про стан молодіжної політики в області, молодіжні програми та можливості для студентів. Окремою темою розмови було введення інформаційної війни та боротьба в медіа просторі.

22 жовтня лідер Громадянського руху «СВІДОМИХ» Андрій Покровський разом з представницею руху Аллою Надточій (кандидат на посаду міського голови міста Луцька) провів зустріч із керівництвом та працівниками «West Auto Hub»,  щоб дізнатись про його діяльність та поговорити про майбутнє міста Луцька, проблеми і виклики

27 жовтня народна депутатка України Ірина Констанкевич (ПП «За майбутнє») провела робочі зустрічі на Любешівщині, зокрема, жителі вимагали допомогти у вирішенні питання щодо створення відділення гемодіалізу на базі Любешівської центральної районної лікарні. І.Констанкевич скерувала депутатське звернення до голови Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка з проханням розглянути можливість створення відділення гемодіалізу у Любешівській ЦРЛ та передбачити необхідне фінансування на матеріально-технічне та кадрове забезпечення.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 листопада 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1652 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1604 релігійні громади, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 399, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Сектор з питань внутрішньої політики облдержадміністрації