16 січня 2019 року
останні оновлення: 05 березня 2021 року

Зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України про запобігання насильства стосовно жінок і домашнього насильства та боротьби з цими явищами набрали чинності

11 січня вступив у дію Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Цей закон депутати прийняли ще на початку грудня 2017 року. Але більшість норм набули чинності тільки з 11 січня 2019 року.

Нове у законі :

1.Відповідальність за примушення до шлюбу.

Насильством вважають і примушення до шлюбу, співжиття, до продовження примусово укладеного шлюбу або співжиття, примус до переїзду з метою шлюбу або співжиття - такі дії будуть карати арештом на строк до 6 місяців або обмеженням, або позбавленням волі на строк до 3 років.

2.Зменшення мінімального строку за зґвалтування неповнолітніх.

Також у новому законі зменшили мінімальний термін кримінальної відповідальності за зґвалтування неповнолітніх. Раніше карали позбавленням волі від 10 до 15 років, тепер санкція буде від 8 до 15 років.

3.Покарання для кривдників.

За новими нормами за вчинення домашнього насильства можливе встановлення такого покарання:

 - громадські роботи на строк від 150 до 240 годин;

 - арешт на строк до 6 місяців;

 - обмеження волі на строк до п'яти років або позбавлення волі на строк до двох років.

При цьому заборонено дзвонити, листуватися і навіть наближатися на певну відстань до потерпілого. На Волині судді вже винесли 5 заборонних обмежень.

4.Допомога після насильства.

Після виявлення фактів насильства в сім'ї, постраждалим відповідні органи повинні пропонувати можливість звернутися до спеціалізованих центрів.

Затверджений постановою КМУ від 22.08.2018 року №658 „Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі” чітко визначає координацію дій як на державному, регіональному так і на районному (міському) рівнях.

Взаємодія суб’єктів координується:

 - на загальнодержавному рівні - Мінсоцполітики;

 - на регіональному рівні - обласними держадміністраціями (головний координатор Департамент соцзахисту);

 - на місцевому рівні - уповноважені особи (координатори) в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, на яких покладено функції щодо забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

Особливий деталізований алгоритм дій виписано для ОТГ: „У селах, селищах староста (у разі його обрання) забезпечує виявлення фактів насильства та повідомляє про них не пізніше однієї доби уповноваженим особам. Староста/сільський, селищний голова є персонально відповідальним за забезпечення своєчасного та ефективного вжиття заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території села, селища”.

Також, нагадуємо, що в області функціонує безоплатна телефонна «Гаряча лінія» 050 670 99 54 з питань запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та дискримінації за ознакою статі.

 

Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації