20210903155817.JPG, фото
02 вересня 2021 року

Відновлення лісів та збільшення лісистості області: пошук оптимальних рішень спільно з лісівниками і територіальними громадами

В області обговорили шляхи реалізації завдань, визначених Указом Президента України щодо державної програми «Масштабне залісення України». З цією метою сьогодні, 2 вересня 2021 року, у сесійній залі обласної ради відбулася робоча нарада за участю керівництва області, голів райдержадміністрацій і територіальних громад, депутатів, працівників держлісгоспів та представників підприємств-лісокористувачів. Участь в обговоренні основних напрямів лісовідтворення та заліснення області взяли голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко та його заступник Ігор Чуліпа, голова облради Григорій Недопад, начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко.

Як зазначив голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко, у цьому році Президент України підписав Указ, яким дав старт державній програмі «Масштабне залісення України». У межах цієї екологічної ініціативи передбачено за наступні 10 років створити 1 мільйон гектарів нових лісів, а в перші три роки потрібно буде висадити 1 мільярд дерев. Слід зазначити, що це питання досить актуальне і для Волині, адже третина області вкрита лісами. 

«Прошу долучитися усіх до обговорення важливих питань, – звернувся очільник області до учасників засідання. – Хотілося б почути пропозиції лісівників, чим ми як виконавча влада можемо допомогти, аби спільними зусиллями підвищити відсоток заліснених територій області. Також нам важливо почути думку голів територіальних громад щодо передачі самозаліснених земель та виділення придатних для створення лісів земельних ділянок в користування державним лісогосподарським підприємствам».  

Відтак, про основні проблеми, пов’язання із залісненням області інформував присутніх начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко. Він зауважив, що з ініціативи керівників лісгоспів уже відбулися зустрічі у територіальних громадах. 

«Сьогодні маємо прийняти конкретні рішення – як підсумок уже обговореного попередньо і проаналізованого кожним із керівників громад, – зазначив головний лісівник області. – Щодо виконання завдань, визначених Указом Президента України, в масштабах Волині – це в межах 115 мільйонів дерев та відведення додатково 20 тис. гектарів площ під заліснення».

Однак, якщо висаджування дерев лісівники готові взяти на себе практично повною мірою, позаяк мають для цього ресурс та потенціал, то розширити державний лісовий фонд – завдання для місцевої влади.

«Для цього потрібно відвести площі. І перш за все – надати статусу лісів тим, де вони фактично є, але можуть бути втраченими через інше цільове призначення, – наголосив Олександр Кватирко. – Збільшити відсоток лісистості області з 34 до 36 відсотків реально. Це можна зробити шляхом заліснення малопродуктивних та деградованих земель, які не використовуються у сільському господарстві, де пройшло повне або часткове самозаліснення. Ще є частина земель, де лісівниками раніше були створені насадження – на неугіддях та малопродуктивних землях, що зараз перебувають у землях запасу. Враховуючи, що ці земельні ділянки знаходяться без дієвої охорони від пожеж та лісопорушників, насадження тут частково або повністю втрачаються». 

Він також зауважив, що згадані ліси утворились природним шляхом, без фінансових та матеріальних затрат, а відтак ми зобов’язані їх зберегти. 

У цьому контексті найголовніше на сьогодні, на думку начальника Волинського ОУЛМГ, щоб усе суспільство (влада, об’єднані територіальні громади, населення) чітко усвідомили: це завдання не лише для лісівників, а тому необхідно напрацювати чіткі стратегічні рішення – кожен на своєму рівні. Для цього потрібна лише зацікавленість усіх сторін. Ми можемо на Волині в нинішніх умовах створити нові ліси або узаконити вже створені лісові насадження на площі близько 20 тис. га. 

За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, станом на сьогодні в межах земель запасу та земель об’єднаних територіальних громад знаходиться орієнтовно майже 4200 га земель, на яких відбулось часткове або повне самозаліснення, та ще майже 3600 га земель, де проведено штучне лісорозведення, але які на сьогодні не передані в постійне користування спеціалізованим лісогосподарським підприємствам. 

Слід зазначити, що до обговорення порушених питань долучилися й голови територіальних громад. На сьогодні уже є розуміння з боку окремих громад. Для прикладу, як повідомив голова Маневицької ТГ Олександр Гаврилюк, вони готові передати у лісовий фонд 116 га площ. У свою чергу, голова Прилісненської ТГ Ігор Терещенко говорив про передачу 77 га. Голова Цуманської ТГ Анатолій Дорошук сказав, що на території громади є 127,5 га самозаліснених земель і це високопродуктивні лісові культури, однак, їх треба узаконити. 

Про необхідність розробки правового механізму для узаконення самозаліснених земель висловлювали свої позиції й інші голови територіальних громад та депутати обласної ради. Йшлося також і про наявність на території області малопродуктивних земель, які перебувають у власності інших державних підприємств та можуть бути передані держлісгоспам.

Загалом, як зауважив Олександр Кватирко, не принципово, чи передаватимуться самозаліснені землі державним лісгоспам, чи залишаться у комунальній власності територіальних громад, стратегічним завданням є збільшення лісистості області. 

Відтак, учасники наради дійшли згоди, що завдання, визначені Президентом України, цілком реальні для Волині. Однак, для цього необхідно скоординувати зусилля виконавчої влади, територіальних громад та лісівників, аби кожен на своєму рівні підійшов до вирішення поставлених завдань виважено і відповідально. Позаяк забезпечити збалансоване використання волинських лісів як головного природного багатства краю – спільне завдання не лише владних структур, а й усіх волинян. 

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації